• Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
  • Naar navigatie
CARDAN Technobility
  • Hoe wij helpen
    • Onderzoeken
    • Consultancy
    • Trainingen
    • Ervaringsplein
    • Lezingen
  • Digitale toegankelijkheid
    • Voor overheden
    • Voor bedrijven
    • Over de WCAG
    • Waarmerk drempelvrij.nl
  • Over ons
    • Werken bij
    • Vacatures
    • Over Technobility
    • Onze mensen
  • Actueel
  • Zoeken
  • Contact

Deelonderzoek digitale toegankelijkheid

Is een volledige inspectie niet nodig of wenselijk? Dan is het in bepaalde gevallen mogelijk om een deelonderzoek te laten uitvoeren naar de toegankelijkheid van je website.

Home » Onderzoeken » Deelonderzoeken

Wanneer kies je voor een deelonderzoek?

Enkele situaties waarin één of meer deelonderzoeken handig kunnen zijn:

  • Je wilt meerdere websites laten onderzoeken die allemaal dezelfde techniek gebruiken.
  • Je maakt gebruik van een systeem (bijvoorbeeld je CMS) dat recentelijk al is onderzocht op toegankelijkheid door de leverancier.

WCAG contentinspectie

In een contentonderzoek inspecteren we een deel van de relevante succescriteria van de Web Content Accessibility Guidelines (WCAG). We kijken hierbij voornamelijk naar mogelijke toegankelijkheidsproblemen die te maken hebben met de content. Denk bijvoorbeeld aan alternatieve teksten voor afbeeldingen, het gebruik van koppen en duidelijke linkdoelen.

Het contentonderzoek, ook wel redactioneel onderzoek genoemd, is vooral geschreven voor diegene die de content kan aanpassen. Vaak is dit een webredacteur of iemand van de marketing- of communicatieafdeling.

WCAG techniekinspectie

In een techniekonderzoek inspecteren we niet alle succescriteria van de WCAG. We kijken in een techniek- of platformonderzoek voornamelijk naar mogelijke toegankelijkheidsproblemen in de techniek. Dit zijn doorgaans alle succescriteria behalve de succescriteria die specifiek gelden voor video’s, teksten en afbeeldingen. Denk bijvoorbeeld aan de bediening van het (mobiele) menu, de werking van formulieren en het gedrag van interactieve elementen.

Het techniekonderzoek is vooral geschreven voor de ontwikkelaar van de website. Dat kan iemand zijn binnen je eigen organisatie, maar ook een extern webbureau dat de site voor je heeft gemaakt.

Leverancier van een platform of applicatie?

Ben je leverancier van een platform of applicatie? Dan adviseren we je om een volledige audit te laten doen, bijvoorbeeld van een demo-omgeving. Dan weet je namelijk zeker dat er niets gemist wordt. Dit kan jouw eindklant vervolgens gebruiken en aanvullen met een contentonderzoek.

Voeg ze samen in de toegankelijkheidsverklaring

Wanneer je beide deelonderzoeken naast elkaar legt, zul je merken dat er enige overlap is in onderzochte succescriteria. Dit komt doordat een deel van de succescriteria betrekking kunnen hebben op zowel de content als de techniek. Samen vormen de deelonderzoeken een compleet beeld van de toegankelijkheid van de content én de techniek op basis van WCAG niveau A en AA.

Als overheidsorganisatie moet je verantwoording afleggen in een zogenaamde toegankelijkheidsverklaring. Hierin verwerk je alle verzamelde bewijslast over de toegankelijkheid van je site of app. Als je gebruik maakt van deelonderzoeken, moet je beide rapporten gebruiken als onderbouwing en toevoegen aan de verklaring. Dit komt doordat elk deelonderzoek op zichzelf niet alle benodigde succescriteria bevat. Een contentinspectie en techniekinspectie vormen samen wel een volledig beeld.

Deelonderzoeken techniek en content

Deelonderzoek techniek

Voor een deelonderzoek op het gebied van techniek wordt op 43 succescriteria geïnspecteerd. Deze worden getoetst volgens de WCAG-EM; de rapportage is gericht op de webbouwer. Bij een grote wijziging in de techniek wordt dit aangegeven door de leverancier en moet dat onderdeel opnieuw worden geïnspecteerd. 

Deelonderzoek content

Voor een deelonderzoek op het gebied van content wordt op 30 succescriteria geïnspecteerd. Deze worden getoetst volgens de WCAG-EM; de rapportage is gericht op de contentbeheerder of webredacteur.

In de onderstaande tabel staat aan welke succescriteria een deelonderzoek techniek en een deelonderzoek content moet voldoen.

Overzicht te onderzoeken succescriteria per deelonderzoek
Succescriterium Content Techniek
1.1.1 Niet-tekstuele content
1.2.1 Louter-geluid en louter-videobeeld (vooraf opgenomen)
1.2.2 Ondertitels voor doven en slechthorenden (vooraf opgenomen)
1.2.3 Audiodescriptie of media-alternatief (vooraf opgenomen)
1.2.4 Ondertitels voor doven en slechthorenden (live)
1.2.5 Audiodescriptie (vooraf opgenomen)
1.3.1 Info en relaties
1.3.2 Betekenisvolle volgorde
1.3.3 Zintuiglijke eigenschappen
1.3.4 Weergavestand
1.3.5 Identificeer het doel van de input
1.4.1 Gebruik van kleur
1.4.2 Geluidsbediening
1.4.3 Contrast (minimum)
1.4.4 Herschalen van tekst
1.4.5 Afbeeldingen van tekst
1.4.10 Reflow
1.4.11 Contrast van niet-tekstuele content
1.4.12 Tekstafstand
1.4.13 Content bij hover of focus
2.1.1 Toetsenbord
2.1.2 Geen toetsenbordval
2.1.4 Enkel teken sneltoetsen
2.2.1 Timing aanpasbaar
2.2.2 Pauzeren, stoppen, verbergen
2.3.1 Drie flitsen of beneden drempelwaarde
2.4.1 Blokken omzeilen
2.4.2 Paginatitel
2.4.3 Focus volgorde
2.4.4 Linkdoel (in context)
2.4.5 Meerdere manieren
2.4.6 Koppen en labels
2.4.7 Focus zichtbaar
2.5.1 Aanwijzergebaren
2.5.2 Aanwijzerannulering
2.5.3 Label in naam
2.5.4 Bewegingsactivering
3.1.1 Taal van de pagina
3.1.2 Taal van onderdelen
3.2.1 Bij focus
3.2.2 Bij input
3.2.3 Consistente navigatie
3.2.4 Consistente identificatie
3.3.1 Foutidentificatie
3.3.2 Labels of instructies
3.3.3 Foutsuggestie
3.3.4 Foutpreventie (wettelijk, financieel, gegevens)
4.1.1 Parsen
4.1.2 Naam, rol, waarde
4.1.3 Statusberichten
Totaal aantal onderzochte succescriteria 30 43
Ja
Marijn van der Laan

Vrijblijvende offerte ontvangen?

Wil je meer informatie of een vrijblijvende offerte? Bel of mail ons even.

Mail naar [email protected]
of bel 088- 5004070

Offerte aanvragen

Website call-to-actions

Ontvang gratis tips en updates

Benieuwd hoe jij jouw digitale communicatie toegankelijk en inclusief maakt? Meld je aan voor onze nieuwsbrief en ontvang de ultieme WCAG checklist!

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Over Cardan

Specialist in digitale toegankelijkheid.

Footer

Diensten

  • Onderzoeken
  • Consultancy
  • Trainingen

Cardan Technobility

  • Over ons
  • Onze mensen
  • Overzicht waarmerkdragers
  • Digitale toegankelijkheid
  • WCAG
  • WCAG 2.1
  • WCAG 2.2

Adres

Talent Square 13
5038 LX Tilburg
[email protected]

Certificeringen

Waarmerk Drempelvrij - 2 sterrenDDAI geaccrediteerd NCI - ISO 9001 gecertificeerd

© 2023 · Cardan Technobility

  • Algemene voorwaarden
  • Colofon
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid
  • Beveiligingsverklaring
  • Sitemap
  • Cardan Technobility op LinkedIn
  • Cardan Technobility op Instagram
  • Cardan Technobility op Facebook